TIK

Internet nie jest tylko miejscem rozrywki. Za jego pośrednictwem załatwiamy różne ważne sprawy. Dbajmy wówczas, aby niepowołane osoby nie miały dostępu do istotnych informacji. To niełatwe, ponieważ w takcie podróży po sieci mimowolnie pozostawiamy po sobie ślady.

Informacje o nas mogą zostać przechwycone lub pozyskane przez internetowych przestępców. Częściej jednak sami dajemy innym dostęp do nich. Sieć nie mogłaby przecież istnieć bez nadzorujących ją osób. Dostawcy usług internetowych, administratorzy serwisów i programiści umożliwiają nam korzystanie z internetu. Aby efektywniej wykonywać swoją pracę, gromadzą o nas pewne dane. Np. Google wykorzystuje zbierane informacje, aby dostosowywać wyniki wyszukiwania do użytkownika. Czyni to, m.in. skanując treść e-maili czy zapisując wyszukiwane przez Ciebie frazy.

Używając darmowych narzędzi internetowych często nieświadomie godzimy się na wykorzystywanie naszych danych w różnych celach. Ich krążenie po internecie umożliwia np. rozsyłanie reklamowego spamu. Dlatego też nieraz informacje o nas stają się towarem — są sprzedawane reklamodawcom.

Przedstawiamy zasady, których warto przestrzegać surfując po sieci.

  1. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom.
  2. Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła.
  3. Używaj programów antywirusowych i antyspamowych.
  4. Update!
  5. Nie wierz wszystkiemu co czytasz w sieci.
  6. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą.
  7. Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą której nie znasz.
  8. Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci.

Strony które warto odwiedzić:

http://pl.sheeplive.eu/

www.sieciaki.pl

http://fdn.pl/

http://www.saferinternet.pl/pl/

 

 

Szkoła Podstawowa im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach
Realizacja:AKTIZ