HOŁD OFIAROM POLSKIEJ GOLGOTY WSCHODU

15 kwietnia 2018 r. obchodziliśmy Dzień Pamięci o Sybirakach, Ofiarach Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział: Sybiracy z Koła Związku Sybiraków w Wysokiem Mazowieckiem z pocztem sztandarowym, Sybiracy z gminy Nowe Piekuty i członkowie ich  rodzin, władze samorządowe gminy Nowe Piekuty, przedstawiciele instytucji i organizacji działających na terenie naszej gminy, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowych Piekutach z pocztem sztandarowym, delegacja Stowarzyszenia GRH im. Brygady Kawalerii PLIS z pocztem sztandarowym, przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej, społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach z pocztem sztandarowym. Uczestnicy uroczystości udali się z placu przyszkolnego do kościoła parafialnego p.w. św. Kazimierza w Nowych Piekutach  na Mszę św. w intencji zmarłych i żyjących zesłańców na Sybir odprawioną przez ks. kan. Tadeusza Sołtysika. Po nabożeństwie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowych Piekutach Danuta Wyszyńska podziękowała zebranym za przybycie i potwierdziła stałą pamięć społeczności szkolnej o Polskiej Golgocie Wschodu. Członkowie Klubu Wnuka Sybiraka w Nowych Piekutach zaprezentowali montaż  ukazujący cierpienia Polaków na nieludzkiej ziemi w różnych okresach czasu. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Tablicą ku czci Sybiraków i Dębem poświęconym ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., a gimnazjaliści i przedstawiciele GRH im. Brygady Kawalerii PLIS postawili znicze w miejscu upamiętniającym zesłańców oraz pod Dębami Pamięci. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Nowe Piekuty Marek Kaczyński. Sybiracy Włodzimierz Kostro i Jerzy Kozłowski wręczyli nagrody zwycięzcom  IX Szkolnego Konkursu na Wypracowanie Historyczne o Tematyce Sybirackiej: laureatce Natalii Łopieńskiej z kl. IIIA gim. oraz wyróżnionym – Weronice Dąbrowskiej z kl. IIIA gim. i Kacprowi Przeździeckiemu z kl. IIB gim. Po odśpiewaniu pieśni „Boże, coś Polskę”  i odprowadzeniu pocztów sztandarowych uczestnicy uroczystości udali się na spotkanie w szkolnej świetlicy.