14 kwietnia 2013 roku w Nowych Piekutach obchodzono Dzień Sybiraka. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Janusz Stepnowski – Biskup Łomżyński, Pan Stanisław Sikorski – Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Łomży, Zarząd Koła Związku Sybiraków w Wysokiem Mazowieckiem, Prezes Koła Związku Sybiraków w Czyżewie, Sybiracy z terenu Gminy Nowe Piekuty, a także władze samorządowe i przedstawiciele SBR i innych instytucji.
Po przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Danutę Wyszyńską nastąpiło otwarcie wystawy poświęconej Sybirakom. Znajduje się ona w budynku gimnazjum i od tej pory będzie jego stałą ekspozycją. Po uroczystym przecięciu wstęgi, którego dokonali Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Janusz Stepnowski – Biskup Łomżyński, Pan Stanisław Sikorski – Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Pan Jerzy Kozłowski- Zesłaniec Sybiru i Pan Andrzej Radziszewski – Przewodniczący Rady Gminy Nowe Piekuty, goście mogli obejrzeć pamiątki z zesłania i zdjęcia Sybiraków, którzy powrócili na ojczyzny łono.
Następnie wszyscy udali się do kościoła parafialnego, na mszę koncelebrowaną przez Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Janusza Stepnowskiego.
Po mszy wystąpił Ks. Kanonik Stefan Ceberek, który zagrał wzruszający koncert i przedstawił rozmyślania na temat życia ludzkiego. Po występie wszyscy zgromadzeni udali się na plac przed kościołem. Oddano hołd ofiarom deportacji oraz katastrofy smoleńskiej, złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową i dębami pamięci. Ważnym elementem uroczystości było wręczenie odznaczeń przez Zarząd Główny Związku Sybiraków. Srebrną Odznaką Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków został odznaczony Pan Jarosław Siekierko – Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie, a Odznakę Honorową Sybiraka otrzymali: Ksiądz Prałat Ryszard Niwiński i Ksiądz Kanonik Tadeusz Sołtysik.
Na koniec głos zabrali zaproszeni goście. W swoich przemówieniach zwrócili uwagę na ważną rolę pamięci o tej tragicznej karcie historii i podkreślali, że dzieje Sybiraków to nasza lekcja historii i nasza nadzieja na świat bez nienawiści, na społeczeństwo mówiące jednym językiem.